Dvojice bývalých spoluhráčů ze Slavie, Liverpoolu i z české reprezentace Patrik Berger a Vladimír Šmicer bude hrát opět v jednom dresu. Sejdou se v sestavě Dolních Chaber v šesté nevyšší fotbalové soutěži, a spoluhráči jim budou mimo jiné i další internacionálové Ivan Hašek s Ladislavem Vízkem.


„Sparta udělala Vachouška, a tak jsme museli zareagovat na situaci na přestupovém trhu a udělali jsme Patrika Bergera,“ usmívá se Vladimír Šmicer, který je (zatím) neoficiálním manažerem klubu z Dolních Chaber.
Šestatřicetiletý Berger přichází na pražskou periférii ze Sparty, kde před půlrokem ukončil profesionální kariéru. „Zatím jsme ho vzali na roční hostování, co kdyby se neosvědčil,“ žertuje Šmicer na adresu svého velkého kamaráda. A hned se smíchem přidá další šťouchanec: „Všichni teď vidíme, jak jsou hráči Sparty nedisciplinovaní. Raději si Patrika nejdřív vyzkoušíme, aby nekazil dobré jméno klubu.“

Radost ze hry je jedinná odměna
Dobrá nálada a radost ze hry jsou ostatně jediné odměny, pro které slavní fotbalisté v pražské A třídě, tedy šesté nejvyšší soutěži, hrají. „Děláme si tady všechno sami na koleně, a když je třeba sehnat dresy nebo branky, tak i něčím přispějeme,“ říká Šmicer. Příspěvek znamená, že sežene sponzora nebo vybavení sám koupí? „Většinou to sám koupím,“ přitaká.
Loni třeba koupil hliníkové branky na trénink, a dodnes z toho má dobrý pocit. „Když jsme je smontovali, tak to byla nádhera. Jsou krásné.“
Vítěz Ligy mistrů, Poháru UEFA, obou anglických pohárových soutěží, vicemistr Evropy, šampion Česka a Francie teď pracuje jako manažer české fotbalové reprezentace. S chutí však pomáhá i v malém klubu na periférii. „Chystám se kandidovat na předsedu klubu,“ prozradí. „Baví mě práce s mládeží. Konečně se nám podařilo postavit čtyři na sebe navazující družstva.“

Nová sezóna proti Třeboradicím
Novou sezonu zahájí Dolní Chabry nedělním derby od 17 hodin proti Třeboradicím. „Přijdeme všichni – Ivan Hašek, Patrik Berger, Láďa Vízek, já i Jirka Rosický, brácha Tomáše,“ vyjmenovává hvězdnou sestavu. Vedle Bergera letos přivedl i další posilu, Jana Bauera ze slávistického béčka. „Ze zdravotních důvodů už nemůže hrát velký fotbal, tak jde k nám,“ vysvětluje chaberský patriot.

Radši kombinovat, než si nechat nakopat
Některé hvězdy ve fotbalovém důchodu změnily své pozice. Vízek se z útoku posunul do zálohy, Hašek naopak chce útočit a dávat góly. „Těším se, jak nám to bude v záloze fungovat. ´Vizour´ už toho moc nenaběhá, s ním se musí hrát pěkně do nožičky,“ prozrazuje Šmicer, který ještě před rokem hrál ligu za Slavii.
Kombinační hra bývalé reprezentanty baví, ale jak prozrazují, je i receptem na přežití v džungli. „To víte, že na této úrovni se občas najde někdo, kdo nám chce nakopat. Nesmíme jim k tomu dávat záminku. Kdybych chtěl obejít tři čtyři hráče, tak mě asi někdo složí, a tak je lepší si pěkně nahrávat,“ pochopil Šmicer.


Zápasy Dolních Chaber táhnou diváky, na slavná jména jsou lidé zvědaví. „Hrajeme jen pro radost, nemáme v plánu nikam postupovat, protože na vyšší soutěž nemáme léta a ani čas. Těší nás, když přijdou diváci a zápas se hraje v příjemné atmosféře,“ uzavírá 37letý Vladimír Šmicer.
Trenér Milan Baloun to prý s hvězdným kádrem nemá lehké. „Těžko může někoho z nás vystřídat,“ směje se Šmicer.